Spojené štáty americké používajú na hľadanie zločincov ale tiež ďalších záujmových osôb falošné mobilné základňové stanice, s ktorými krúžia nad zvolenými územiami v malých lietadlách Cessna.
Tvrdia to tradične dobre informované noviny The Wall Street Journal.
Falošné BTS, ktoré sa môžu tváriť ako BTS ľubovoľného operátora, pre tieto operácie dodáva spoločnosť Digital Receiver Technology vlastnená Boeingom.
Hľadanie realizuje služba United States Marshals Service, zodpovedná za hľadanie utečencov. Pomocou technológie má ale hľadať aj mobily iných osôb na požiadavku ostatných zložiek spadajúcich pod Ministerstvo spravodlivosti USA.
Hlavným cieľom falošných BTS je nájsť hľadané osoby podľa ich mobilov, pričom program má prinášať lepšie a rýchlejšie výsledky ako spolupráca mobilných operátorov.
BTS podľa novín vysielajú nekorektné dáta, pre ktoré mobily považujú falošnú BTS za BTS s najsilnejším signálom aj v prípade, že najsilnejší signál nemá. Mobily sa tak k nej pripoja a pošlú svoje registračné informácie, čo umožňuje nájsť hľadané mobily.
Vďaka pohybu BTS na palube lietadla sa dá triangulovať poloha nájdeného mobilu s presnosťou na tri metre.
Nad husto osídlenými lokalitami BTS počas jedného letu získa informácie o desiatkach tisícoch mobilov, pričom dáta iných ako hľadaných mobiloch “necháva tak”. Či sa tieto dáta ale ani neukladajú nie je jasné.
Pre takéto hľadanie majú USA podľa zdrojov novín povolenie sudcu, informácie ale naznačujú, že sudcovia vydávajúci povolenia nie sú plne informovaní o spôsobe získavania a hľadania predmetných mobilov.
Technológia navyše môže spôsobiť prerušenie hovorov. Kvôli tomu tak mala byť podľa novín optimalizovaná, aby neprerušovala aspoň volania na linku pomoci 911.