Talianska spotrebiteľská organizácia ADUC, organizácia Italian Linux Society, ILS, a Free Software Foundation Europe dnes vyzvali taliansky protimonopolný úrad na zavedenie regulačných pravidiel umožňujúcich zákazníkom kúpiť si PC ale tiež prípadne iné výpočtové zariadenia bez nanútenia nechceného softvéru a najmä operačného systému.
Výzvu poslali na základe septembrového rozhodnutia najvyššieho súdu, ktorý potvrdil nárok konkrétneho zákazníka na vrátanie ceny licencie Windows po kúpe notebooku od HP.
Už dlhé roky je bežnou praxou, že absolútnu väčšinu PC a špeciálne notebookov je možné kúpiť len s predinštalovanou verziou Windows. Výrobcovia ponúkajú bežne len minimum modelov bez operačného systému alebo s Linuxom.
Zákazníci, ktorí plánujú ale využívať Linux, sú tak neodôvodnene nútení platiť aj za operačný systém Windows, ktorý nechcú.
Licencie jednotlivých verzií Windows síce umožňujú nesúhlasiť s licenciou a od výrobcu si vyžiadať naspäť vrátanie ceny Windows, o tejto možnosti väčšina užívateľov nevie alebo sa o nej dozvie po odsúhlasení licencie, tento proces je zároveň komplikovaný, výrobcovia nemajú štandardné spôsoby spracovávania podobných žiadostí a môžu ich napríklad prvotne odmietať.
Na základe rozhodnutia najvyššieho súdu ale teraz talianske organizácie žiadajú protimonopolný úrad, aby zaviedol pravidlá umožňujúce jednoducho požadovať vrátenie ceny nechceného softvéru.
Konkrétne zákazníci majú byť vopred pred kúpou jasne upozornení na možnosť získať späť cenu nechceného operačného systému, výrobcovia majú poskytovať jednoduchý spôsob vyžiadania si vrátenia ceny a majú byť povinní vracať naozaj trhovú cenu softvéru. Zároveň podľa požadovaných pravidiel výrobcovia nemôžu znevýhodňovať zákazníkov, ktorí sa rozhodnú vrátiť cenu za operačný systém, a musia dostávať rovnakú úroveň podpory a rovnakú záruku.
Organizácie svoju žiadosť formulujú všeobecne na rozličné zariadenia s predinštalovaným softvérom a nielen PC a Windows, podobne ako petícia organizovaná Free Software Foundation Europe v prvej polovici roka. Pre mnoho najmä mobilných zariadení v súčasnosti nie je k dispozícii alternatívny operačný systém inštalovateľný na zariadenia, zároveň operačné systémy na mobilných zariadeniach a v súčasnosti už aj Windows na najlacnejších notebookoch je poskytovaný tvorcom operačného systému zadarmo. Povinnosť by ale stále mala zmysel pri nákupe notebookov vyššej triedy, u ktorých chcú zákazníci využívať napríklad Linux.