Nový Android 5.0 sa volá lízanka, má byť výrazne lepší

Spoločnosť Google v stredu oficiálne uviedla novú verziu svojho mobilného operačného systému Android s číselným označením 5.0.

Nová verzia predstavená v júni pod označením Android L nesie kódové označenie Lollipop, v preklade lízanka.

Podľa spoločnosti je doteraz najambicióznejšou verziou Androidu, v ktorej pribudlo pre vývojárov aplikácií viac ako päť tisíc nových API.

Spoločnosť zároveň nový Android 5.0 so spustením novej kampane Be together. Not the same prezentuje ako vytvorený za účelom pokrytia potrieb rozmanitých užívateľov Androidu.

Google verziu 5.0 predstavil prvýkrát už v júni na konferencii Google I/O, viacero informácií o novej verzii sme priniesli v tomto článku.
Dizajn, notifikácie

Veľkou zmenou pre užívateľov bude samozrejme najmä výrazne prepracované užívateľské prostredie, u ktorého sa mení dizajn, prepínanie aplikácií aj notifikácie.

V Lollipop Google nasadil tzv. materiálny dizajn, ktorý bude spoločný medzi všetkými zariadeniami používajúcimi Android, od tabletov až po hodinky, palubné systémy áut a ďalšie zariadenia. Dizajn sa vizuálne posunul k flat dizajnu podobne ako v prípade iOS 7, zároveň je užívateľské prostredie výraznejšie animované a intenzívnejšie sú pri prezentácii informácií využívané farby a ikony. Dôležitým prvkom užívateľského rozhrania sa stali karty.

V novej verzii môžu aplikácie manažéru aplikácií prezentovať viacero úloh, ktoré sa následne všetky objavia medzi poslednými spustenými aplikáciami. V zozname aplikácií sa tak napríklad objavia všetky otvorené taby v Chrome. Zároveň sa zmenil dizajn prepínania a jednotlivé aplikácie a úlohy sú prezentované ako karty, pričom dizajn efektívnejšie využíva dostupný priestor. U notifikácií pribudli tri výraznejšie novinky, notifikácie na zamknutej obrazovke, možnosť zobraziť notifikácie v pop-up okne nad aktuálnou aplikáciou a možnosť prioritizovania a selektovania notifikácií. U notifikácií zobrazovaných aj na zamknutej obrazovke môže aplikácia určiť, ktoré informácie sú citlivé a na zamknutej obrazovke sa nezobrazujú. S notifikáciami je zároveň možné priamo na zamknutej obrazovke interagovať bez odomknutia.
Výkon a výdrž

Podstatnou novinkou Android L je použitie nového runtimu ART, Android Runtime, nahrádzajúceho doterajší Dalvik VM. ART vďaka prekladu aplikácií už pri ich inštalácii a možnosti vykonávania náročnejších optimalizácií a generovania kvalitnejšieho rýchlejšieho kódu dosahuje podľa Google výrazne vyšší výkon.

Bližšie detaily sme priniesli pri júnovom predstavení, podľa skorších informácií Google ale napríklad na Nexuse 5 vedie ART k priemerne dvojnásobnému výkonu aplikácií. Aktuálne Google avizuje maximálne štvornásobné zlepšenie výkonu.

Lepšia má byť kvôli ART samozrejme aj odozva, kvôli predkompilovaným aplikáciám ale tiež kvôli novému manažmentu pamäti.Android L má tiež podporu pre beh v 64-bitovom režime, čo na 64-bitových platformách vo viacerých prípadoch zlepší výkon a zároveň umožňuje adresovať viac pamäte.

ART nepriamo aj znižuje spotrebu, keď menej a kratšie zaťažuje procesor a ten sa môže dlhšie nachádzať v úspornom režime spánku. Okrem toho je v novej verzii zabudovaná aj podpora režimu šetrenia batérie, ktorá umožňuje predĺžiť výdrž typicky o maximálne 90 minút.

Zároveň nový Android odhaduje čas zostávajúcej výdrže a ukazuje tiež predpokladaný čas do skončenia nabíjania.
Viac užívateľov, viac zariadení

Ďalšou zlepšenou oblasťou má byť podpora pre využívanie jedného zariadenia viacerými užívateľmi a viacerých zariadení jedným užívateľom.

Kým u tabletov bolo už aj u doterajších verzií podporované vytváranie viacerých účtov na jednom zariadení a prepínanie medzi týmito účtami, na smartfónoch prichádza podpora tejto funkčnosti až v Lollipop.

Aj u poslednej verzie Android 4.4 KitKat je funkčnosť ale vhodná skôr len na občasné použitie, keď nie je implementovaná optimálne a po prihlásení ďalšieho užívateľa sa rýchlo míňa batéria. Či v novej verzii Google implementáciu zlepšil nie je zatiaľ známe.

Novinkou pre všetky zariadenia bude podpora hosťovských účtov a možnosť sprístupniť inej osobe zariadenie s možnosťou pristupovať iba k jednej práve otvorenej aplikácii.

Zároveň Google avizuje u Lollipop jednoduchšie používanie viacerých zariadení jedným užívateľom, keď fotky, hudba, aplikácie a zoznam vyhľadávaní z jedného zariadenia majú byť okamžite prístupné aj na ostatných. Bližšie detaily k tejto novinke zatiaľ neuvádza.
Bezpečnosť

Podstatnou novinkou z pohľadu masovej bezpečnosti je štandardne zapnuté šifrovanie dát na všetkých nových zariadeniach s Androidom 5.0. Okrem ochrany dát pri krádeži alebo strate zariadenia šifrovanie tiež zabezpečí skutočné zneprístupnenie dát po zresetovaní zariadenia.

Šifrovanie bolo podporované v Androide už od verzie 3.0, doteraz ale nebolo zapnuté štandardne a aktivovalo si ho respektíve vôbec vedelo o tejto možnosti zrejme len minimum užívateľov.

V Lollipop zároveň Google aplikuje bezpečnostný framework SELinux na všetky aplikácie, vďaka obmedzeniu ich práv je tak systém lepšie chránený pred škodlivým kódom a zneužívaním zraniteľností.
Ďalšie novinky

Zlepšená bola implementácia audia, vďaka čomu budú kvalitnejšie fungovať napríklad komunikačné aplikácie potrebujúce spracovávať audio s maximálnym definovaným oneskorením. Pribudla podpora USB audia a cez USB bude možné pripojiť napríklad mikrofóny a reproduktory.

Zlepšené sú rýchle nastavenia dostupné po dvoch gestách potiahnutia zvrchu displeja a sprístupnené je napríklad jednoduchšie zapínanie a vypínanie WiFi, Bluetooth, lokalizácie, pribudne ovládanie hotspotu, použitia LED na svietenie, manuálne ovládanie jasu. Niektoré z týchto funkcií sú v súčasnosti už samozrejme podporované v nadstavbách Androidu niektorých výrobcov.

V Lollipop pribudlo aj nové API pre kamery, ktoré na hardvéri s podporou takýchto funkcií umožňuje prístup k pokročilejším funkciám, napríklad k nekomprimovanému YUV výstupu zo senzora v rozlíšení do 8 megapixelov a 30 fps, možnosti nastavovať ISO, expozíciu a dĺžku trvania framu na úrovni jednotlivých framov.

V oblasti programovania 3D aplikácií a hier prubudla podpora OpenGL ES 3.1 a jeho rozšírenia Android Extension Pack, ktorá umožňuje pre Android programovať aplikácie s grafikou na úrovni desktopovej.

Zvýšila sa tiež kontrola aplikácií nad využívanými sieťami a aplikácie si budú môcť vyžiadať pripojenie cez siete špecifikovaných vlastností.
Nexus 6, 9 a Player

Spolu s oficiálnym uvedením Androidu 5.0 predstavil Google aj tri zariadenia. Okrem internetového multimediálneho prehrávača a hernej konzoly Nexus Player postaveného na upravenej edícii Androidu s označením Android TV spoločnosť v spolupráci s partnermi predstavila aj nový tablet Nexus 9 a nový tabletofón Nexus 6.

Tablet Nexus 9 vyrába HTC, má 8.9″ IPS LCD displej s pomerom strán 4:3 a rozlíšením 2048 x 1536, 2 GB RAM a postavený je na dvojjadrovom 64-bitovom procesore Nvidia Tegra K1.

Kapacita batérie dosahuje 6700 mAh, hmotnosť zariadenia je 425 gramov u WiFi verzie a 436 gramov u LTE verzie.